Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cum te feresti de virusi

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Marijuan
Administrator
Administrator
Marijuan


Numarul mesajelor : 656
Localizare : Here
Data de inscriere : 01/04/2008

Cum te feresti de virusi Empty
MesajSubiect: Cum te feresti de virusi   Cum te feresti de virusi Icon_minitimeLun Mai 26, 2008 10:29 am

Cum te feresti de virusi NoViruses


Incep prin a va spune ca un studiu, american, a aratat ca un computer conectat la internet fara antivirus instalat, poate fi virusat in 5 minute de la conectare. De exemplu, eu doar ce imi instalasem windows-ul si driverele si am vrut sa iau niste muzica , ( uitasem de antivirus ) , cand am intrat pe un site cu ferestre pop-up deja mi se infestase calculatorul si nu am mai putut face nimic , decat sa`l reformatez iar si sa ` bag antivirus. Ca recomandare dupa ce va reinstalati windowsul , luati un antivirus imediat , pe care il puteti lua de Aici ( Recomand Nod32 ).


Sfaturi pentru a avea o viata mai usoara cu PC-ul vostru:

- Daca instalati Windows XP, ar fi de preferabil sa aiba, cel putin, Service pack 2 inclus (SP2)

- Instaleaza un antivirus complet, care sa aiba spyware detector si protectie firewall pentru a te proteja de atacurile din retea sau de pe Internet. Va recomand Kaspersky Internet Security sau Nod32 antivirus+ZoneAlarm Anti-Spyware. Da-ti un search pe Google si gasiti mai multe detalii.

- Nu este de ajuns doar sa ai antivirusul instalat. Trebuie sa fie activ tot timpul!

- Actualizeaza antivirusul cat mai des posibil sau bifeaza optiunea sa se actualizeze automat

- Mare atentie cand cauti pe Internet crackuri sau seriale! De cele mai multe ori acestea contin fie virusi, fie spy-ware sau trojani. Oricum, un antivirus bun le depisteaza inainte sa te infectezi.

- Aveti, de asemenea, mare grija cand cautati cu programele de tip peer 2 peer, adica programe gen dc++, Kazaa, LimeWire, Ares, etc. Daca ati cautat de exemplu o melodie, nu o downloadati daca dimensiunea fisierului este suspect de mica (in loc de 3-7 mega cat este media, are 100 kb), sau daca "melodia" are de fapt extensia .exe. Sfatul este valabil atat pentru fisiere audio cat si pentru melodii. In mod sigur daca o melodie sau o poza are extensia .exe. acela este un virus. De asemenea cand cautati crackuri, cel mai adesea le veti gasi arhivate in format .rar sau .zip. Scanati-le inainte de a le dezarhiva.

Urmati sfaturile prezentate mai sus si cu siguranta nu o sa aveti batai de cap cu virusii.
Sus In jos
https://linkmedia.catsboard.com
Kill3ru
Novice
Novice
Kill3ru


Numarul mesajelor : 75
Varsta : 32
Localizare : England
Data de inscriere : 12/07/2008

Cum te feresti de virusi Empty
MesajSubiect: Re: Cum te feresti de virusi   Cum te feresti de virusi Icon_minitimeLun Iul 14, 2008 4:13 pm

Good tip. Merci Wink!
Sus In jos
http://www.google.com
gaynusha
Novice
Novice



Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 15/07/2008

Cum te feresti de virusi Empty
MesajSubiect: Re: Cum te feresti de virusi   Cum te feresti de virusi Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 10:10 pm

Niiicee ms mult steti cei mai tari:D
Sus In jos
Woolf

Woolf


Numarul mesajelor : 2
Varsta : 56
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/06/2011

Cum te feresti de virusi Empty
MesajSubiect: Re: Cum te feresti de virusi   Cum te feresti de virusi Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 9:16 pm

Marijuan a scris:
Cum te feresti de virusi NoViruses



- Aveti, de asemenea, mare grija cand cautati cu programele de tip peer 2 peer, adica programe gen dc++, Kazaa, LimeWire, Ares, etc. Daca ati cautat de exemplu o melodie, nu o downloadati daca dimensiunea fisierului este suspect de mica (in loc de 3-7 mega cat este media, are 100 kb), sau daca "melodia" are de fapt extensia .exe. Sfatul este valabil atat pentru fisiere audio cat si pentru melodii. In mod sigur daca o melodie sau o poza are extensia .exe. acela este un virus. De asemenea cand cautati crackuri, cel mai adesea le veti gasi arhivate in format .rar sau .zip. Scanati-le inainte de a le dezarhiva.

Sunt in asentimentul tau pe deplin !
Cel mai mare focar de virusi este aceasta porcarie de DC++ !!!
Nu a existat calculator care mi-a venit la reparat si pe care era instalat DC++ sa nu fie plin de virusi si troieni ! Procent 100%. Asa ca mare atentie !
Sus In jos
http://www.epasystems.ro
Continut sponsorizat





Cum te feresti de virusi Empty
MesajSubiect: Re: Cum te feresti de virusi   Cum te feresti de virusi Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum te feresti de virusi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ai virusi in calclulator? Uite cateva semne.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Help Center :: Probleme soft si hard-ware-
Mergi direct la: